Dochodowe interesy

Kredyty gotówkowe w promocjach

Kredyty gotówkowe są jednymi z najpopularniejszych produktów finansowych, jakie znajdują się w ofercie banków – jednocześnie także należą do grona tych najdroższych. Oprocentowane są przeciętnie na poziomie około 20 procent w skali roku. Pomimo wysokich kosztów, cieszą się sporym zainteresowaniem. Dlaczego?

Powód tego jest taki, że przeznaczyć je można na dowolny cel, a poza tym możliwe uzyskanie jest dużej kwoty z tego tytułu. Największy nacisk na sprzedaż kredytów gotówkowych banki kładą zawsze w okresie przedświątecznym (chodzi o Boże Narodzenie), a także przed rozpoczęciem wakacji oraz po ich zakończeniu. Ludzie właśnie wtedy potrzebują najwięcej gotówki, dlatego też banki starają się jak najlepiej na tym zarobić. W reklamach na kredyty samochodowe na fajne auta używane (Banksam.pl) kładą największy nacisk na uwypuklenie niskiej raty lub niskiego oprocentowania. Wszystko, co najważniejsze na temat oferty zapisane jest przeważnie drobnym drukiem. Wielu konsumentów popełnia jednak ten błąd i nie czyta tych informacji dokładnie (lub – co gorsza – nie czyta ich wcale). Najczęściej na tak niską ratę można liczyć przy niedużych kwotach kredytu rozłożonego na dużą ilość rat.

Na pierwszy rzut oka wygląda to rzeczywiście atrakcyjnie, ale po dokładnych kalkulacjach okazuje się, że taki kredyt jest bardzo drogi. Nigdy też nie należy się sugerować nominalnym oprocentowaniem – najważniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona bowiem wszystkie koszta związane z zaciągnięciem kredytu (prowizje, opłaty, ubezpieczenia etc.).

Dodaj komentarz